Европейският институт за иновации и технологии (EИТ), орган на Европейския съюз, стартира найновия си съвместен център в България. Чрез свързването на регионални участници, иноватори и партньори с най-голямата иновационна екосистема в Европа, новият RIS център на общността на EIT ще засили сътрудничеството между водещи бизнес, образователни и изследователски организации и ще служи като единно място за местни таланти и предприемачи, за да се възползват от Възможностите на общността на EИТ в областта на образованието, създаването на бизнес и иновациите.
Общността на EИТ продължава да подкрепя иновациите в България, като открива първия си съвместен RIS център на общността на EИТ в страната. Целта на центъра е да засили сътрудничеството между водещи бизнес, образователни и изследователски организации, като същевременно повишава конкурентоспособността на региона и допринася за устойчив икономически растеж. Новият център е част от програмата на EIT „Regional Innovation Scheme“ (EIT RIS), предназначена да се справи с постоянното разделение на иновациите в Европа. Новооткритият център в България ще представлява всички общности на знанието и иновациите (ОЗИ) на EИТ и ще се фокусира върху привличането и ангажирането на все по-голям брой местни участници в дейностите на общността на EИТ. Центърът, представляван от JA Bulgaria и Cleantech Bulgaria, ще предостави на иноваторите централизиран източник на информация за различни услуги и възможности, предоставяни от общността на EIT в България, всички държави-членки на ЕС и всички асоциирани страни към Хоризонт Европа. Освен това, той ще ръководи ангажираността на общността на EИТ с местните власти, включително предоставяне на политическа подкрепа и експертен опит, ако е необходимо.
Милена Стойчева, главен изпълнителен директор на JA Bulgaria и Марияна Хамънова, изпълнителен директор на Cleantech Bulgaria, са развълнувани от това бъдещо навлизане на общността на EИТ в България. И двете организации имат богат опит в насърчаването на предприемачеството, иновациите и устойчивото развитие в България и ще работят в тясно сътрудничество за постигане на мисията на EИТ за изграждане на процъфтяваща, взаимосвързана иновационна екосистема.
„Това партньорство представлява уникална възможност за България да бъде в челните редици на движението за иновации в Европа“, каза Милена Стойчева. „Нетърпеливи сме да се ангажираме с ключови заинтересовани страни и да създадем трайни въздействия, които ще стимулират икономическия растеж и обществения прогрес.“
„Очакваме с нетърпение да продължим ползотворното си сътрудничество с нашите партньори в Общността на EИТ, за да разширим възможностите за интегриране на български иноватори, предприемачи и бизнес в европейската иновационна екосистема.“, добави Марияна Хамънова, изпълнителен директор на Cleantech Bulgaria.
Стартирането на „EIT Community Hub“ в България е седмият от подобни регионални центрове, които се отварят, като през следващите две години се планират още, за да се осигури на общността на EIT подсилена на място в Централна, Източна и Южна Европа. Подобни предприятия вече бяха стартирани тази година в Кипър, Малта, Черна гора, Северна Македония, Латвия и Украйна, наред с други.
Ако се интересувате да се задълбочите в предложенията на EИT и да откриете как може да ви подкрепи във вашето иновационно или предприемаческо пътуване, моля, свържете се с общността на EIT RIS HUB България: [email protected] или следвайте страницата в Linkedin: EIT Community RIS Hub и Facebook.
За допълнителни запитвания или подкрепа, Ирина Илиева, главен оперативен директор в JA България, и Марияна Хамънова, изпълнителен директор в Cleantech България, ще служат като основни точки за контакт, улеснявайки комуникацията и съдействието на местни иноватори, предприемачи и организации, които искат да се ангажират с общността на EИT.
• JA България: Ирина Илиева, Главен Оперативен Директор, [email protected]; +359884985570
• Cleantech България: Mариана Хаманова, Управляващ Директор, [email protected]; +359888256123
Относно JA Bulgaria
част от глобалната мрежа на Джуниър Ачийвмънт, JA Bulgaria има дългогодишна история в насърчаването на иновациите и развиването на предприемаческо мислене чрез образователни програми по предприемачество, финансова грамотност и готовност за работа. Организацията, която основа първата стартъп програма в българските университети, управлява собствена международна програма за предварителен акселератор Beyond, фокусирана върху комерсиализацията на научните изследвания и създаването на бизнес с висока добавена стойност в областта на устойчивостта, културата и креативността, здравните технологии и дълбоките технологични иновации.
Относно Cleantech Bulgaria
Cleantech Bulgaria е напредничава бизнес мрежа, която е на върха на иновациите, устойчивото развитие и чистите технологии. Той е посветен на интегрирането на ресурсно ефективни решения и улесняването на прехода към нови бизнес модели, особено в областите на нисковъглеродните и кръговите икономики. Основната дейност на организацията е съсредоточена около предоставяне на консултации и финансиране на иновативни предприятия, подкрепа на стартиращи фирми и достъп до международна мрежа от експерти, партньори, клиенти и инвеститори.
Относно Европейския Институт за Иновации и Технологии (EИТ):
EИТ укрепва способността на Европа да прави иновации, като осигурява решения за належащите глобални предизвикателства и като подхранва предприемаческия талант за създаване на устойчив растеж и квалифицирани работни места в Европа. EИТ е орган на ЕС и неразделна част от Хоризонт Европа, Рамковата програма на ЕС за научни изследвания и иновации. Институтът подкрепя динамични паневропейски партньорства, EИТ общности за знания и иновации (ОЗИ), сред водещи компании, изследователски лаборатории и университети. Тези ОЗИ са посветени на стимулирането на системна промяна в Европа и извън нея, като се фокусират върху ключови области като изменението на климата, енергията, здравето, храната, производството, суровините, цифровизацията, градската мобилност и културата и творчеството. Заедно със своите водещи партньори, общността на EИТ предлага широка гама от дейности за иновации и предприемачество в цяла Европа: курсове за обучение по предприемачество, услуги за създаване и ускоряване на бизнес и изследователски проекти, ръководени от иновации.
Какво представлява Регионалната иновационна схема на EИТ (EИТ RIS)?
Схемата за регионални иновации на EИТ (EИТ RIS) стартира през 2014 г., за да подобри представянето на иновациите в страни с „нововъзникващи“ или „скромни“ резултати за иновации според Европейското табло за иновации. RIS се управлява от EИT и се прилага чрез ОЗИ.
Научете повече: https://eit-ris.eu