Нов проект по HORIZON 2020, който има за цел да изгради екосистема за иновативни решения за адаптиране към изменението на климата.
На 1 октомври 2021 г. стартира чисто нов проект по HORIZON 2020, озаглавен „Региони, устойчиви на климата чрез системни решения и иновации – ARSINOE“. ARSINOE е финансиран от Европейската комисия с общ бюджет от 15 милиона евро и е координиран от Тесалийския университет. Той обединява 41 партньора от 15 държави и възнамерява да промени подхода за оформяне на пътищата към устойчивост чрез предоставяне на регионални пакети за иновации, които изграждат екосистема за разработване и прилагане на иновативни мерки и решения за адаптиране към изменението на климата в цяла Европа.
Признавайки, че изменението на климата е сложно и силно свързано с други глобални предизвикателства, като продоволствена сигурност, недостиг на вода, изчерпване на биологичното разнообразие и влошаване на околната среда, е недостатъчно да се използват традиционни подходи към иновациите, които се фокусират върху един аспект на проблема.
Системният иновационен подход (SIA) се занимава с развиващата се сложност, взаимозависимост и взаимосвързаност на съвременните общества и икономики, като обхваща функциите на междусекторната система като цяло и съответното разнообразие от заинтересовани страни. Прозорецът за иновации в климата (CIW) се отнася до пазара за иновации на Европейския съюз за технологии за адаптиране към климата.
В тази посока, за следващите четири години проектът ARSINOE ще разработи методологическа рамка за комбиниране на SIA с CIW за създаването на екосистема използвайки тристепенен подход: (a) интеграция на многостранни, технологични, цифрови, бизнес, управляващи и екологични аспекти със социални иновации за разработване на пътища за адаптация към изменението на климата, така че да се постигнат целите на Зелената сделка на ЕС за конкретни региони; б) връзка с CIW за формирането на иновационни пакети чрез свързването на иноватори с крайни потребители/региони; в) насърчаване на устойчивостта и растежа на екосистемата чрез кръстосано оплождане и възпроизвеждане в различни мащаби (на европейско ниво и извън него), като се използват подходящи бизнес модели и действия за разпространение и използване.
Девет широко-разнообразни региона в Европа ще демонстрират тристепенния подход на ARSINOE като доказателство за концепцията по отношение на неговата приложимост, възпроизводимост, потенциал и ефикасност. Това са: (i) Столична зона на Атина (EL), (ii) Средиземноморски пристанища, включително Пирейското пристанище(EL), Лимасол (CY) и Валенсия (ES), (iii) Главната река в Германия (DE), (iv) трансгранични Охридски/Преспански езера (MK, AL, EL), (v) Канарски острови (ES), (vi) трансгранично Черно море, включително Румъния, България и Турция (RO, BG и TR), (vii) Южна Дания (DK) , (viii) окръг Торбей и Девън (Обединеното кралство) и (ix) средиземноморският остров Сардиния (Италия).
Вижте видеото, за да научите повече за концепцията на проекта: